Početna stranicaFAQRegistracijaLogin

Share | 

Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
frankycro
Senior member
Senior member

Broj postova : 5
Registration date : 25.05.2012

PostajNaslov: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   25/5/2012, 02:11

Novi sam na forumu i još uvijek relativno nov u modelarstvu pa je red da se prvo predstavim: Vladimir iz Đakova, profesionalno se bavim elektronikom (servis) a u zadnje vrijeme mi je modelarstvo hobi, čisto onoliko koliko se stigne i koliko financije dozvoljavaju. Nakon godine i nešto dana bavljenja automodelarstvom red je došao na moju prvu letjelicu, htio sam kupiti heli Trex450 ali sam na kraju odustao i odlučio da ću probat sastavit quadcopter za letenje u x konfiguraciji, kolega iz modelarskog kluba Đakovo mi je pomogao i bio je podrška u ovome projektu, prvo sam malo istražio ovo područje zvano "multirotor" prije nego sam se upustio u izradu, zatim sam isplanirao letjelicu, pribavio materijal i potrebne dijelove te ju sastavio, evo još uvijek nemam ni svoju stanicu nego sam posudio od kolege (Turnigy 9X) pa ovim putem ako netko slučajno ima za prodaju neka mi ponudi ;-)
Bilo je dosta posla da se to sve složi i da bude u minimalnim tolerancijama, jer da napomenem preciznost izrade je moja vrlina ali me košta i vremena.
Danas sam obavio prvo letenje da vidim kako se to sve ponaša ali nisam baš forsirao zbog udara vjetra pa ću nastavit neki lijepši dan jer to je ujedno bilo i moje prvo letačko iskustvo, prije toga sam letio jedino s igračkom heli za 250kn ali to se ne računa.
Uglavnom trebat ću se tu još dosta toga doradit i poštimat.
Letjelica ima snage na pretek i jako je teško držati je na istoj visini, najmanji pomak na throtlu i ode gore i obratno iako sam radio krivulju throtla koja je na području "takeoff-a" blaga. Izmjereni potisak svakog motora sa 4S baterijom je 2,5Kg što čini ukupno 10Kg potiska, letjelica sa svime teži 3,75Kg što znači da polijeće sa manje od pola snage. Što se tiče žiroskopa to ne bi trebao biti problem za poštimat, inicijalno sam išao sa 45% na sva 3, jedino će biti problem to sa visinom, znam da postoje kontroleri koji imaju u sebi riješen i taj dio pa ću vidjeti još.
Ali ono što me najviše zanima su vaša stručna mišljenja te prijedlozi.
Eto, volio bi da mi se javi netko iskusan s tog polja pa da iznese svoja zapažanja, bio bi zahvalan.

Video gdje se ujedno vidi setup:

[Vrh] Go down
banga
Admin
Admin

Broj postova : 165
Registration date : 23.10.2008

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   25/5/2012, 07:31

dobro dosao na forum.

Ja sam napravio dva quadcoptera jedan sam prodao jer sam krenio s projektom hexacopter imam gotovo frame samo trebam elektroniku uzeti. Nedavno sam uzeo dji nazu pa sam na kraju narucio i dji f550 hexu tako da ce frame hexacoptera biti na prodaju. Nisam je jos letio a ni sastavio jer sam u medjuvremenu otputovao van zemlje poslovno. Tako da jedva cekam da se vratim i to slozim i letim. Letio sam Nazu na quadu i mogu ti reci kontroler je ludnica predobar user friendly gotovo plug and play. leti nevjerovatno stabilno tako da jedva cekam da je probam na novoj hexi. Ujedno vidim da je izasao i gps za nazu pa cu vjerovatno i to uzeti u blizoj buducnosti.

Sto se tice videa vidi se da si elktornicar jer ovo stvarno izgleda pospajano i slozeno po PSu. Cak su motori pre jaki i prilicno ti je tezak quad moj s baterijom 3s 2600 je oko 1,3kg.

Tvoji quad izgleda stvarno uredno i mocno gdje si rezao stvari na CNC posto ce mi trebati neke nogice za hexu jer sam uzeo i nosac za kameru.

Cim se vratim javim ti se da se nadjemo na livadi i letimo te razmjenimo iskustva. Vidjet ces NAZA je predobra ali i kk je solidan kontorler za letiti posebno za vjezbati se jer nema puno pomagala/senzora kao ostali napredniji kontroleri.

Lijep pozdrav iz kolumbije javim ti se kad se vratim u CRO da letimo Smile

btw editirao sam ti post i popravio link za youtube
[Vrh] Go down
http://dream-sat.info/smf/index.php?action=forum
banga
Admin
Admin

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   25/5/2012, 07:32

Gdje si uzeo propelere i koji su jer su me se oni posebno dojmili jer su drveni? marka dimenzija i gdje si kupio?
[Vrh] Go down
frankycro
Senior member
Senior member

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   25/5/2012, 15:12

Sad sam pogledao neka od letenja s dji naza-om, mislim da je to ono što bi trebao staviti na svoj quad i da bi to vjerovatno riješilo problem visinske stabilnosti. Ali naravno trebamo uzeti u obzir da se kao pilot još ni iz bliza nisam usavršio, ali polako. Za sve dijelove koje ne mogu sam izraditi imamo tu u Đakovu jednog vrsnog majstora tokara koji ima sluha za nas modelare, sa svojim strojevima ti može izvuči šta god, radio je recimo i one ruke za nitro autiče iz aluminija i predobro izgleda i precizno je. Quad mi je ispao poprilično težak, sami motori su 800gr, baterije preko 1kg, frame preko 1kg, morao sam stavljati pojačanja od inoxa na početak cijevi jer trpi enormne sile, znači ova zadnja kila je u inoxu, ESC-ima, platforma i sva ostala popratna elektronika. Ali svejedno ima ok omjer svoje težine i potiska, kolega kaže da je brutalno jak i da sigurno može podići još par kg opreme za snimanje u zrak ali to nebi zasad još eksperimentirao. Propeleri su Zinger 12-8 (30cm) sa tower hobbies, također i spineri ali to je naručivao kolega koji ovdje u Đakovu ima trgovinu s tim stvarima. Jedino sam imao problem s tom kombinacijom prop-spin-motor jer koliko god zategao prop polako ali sigurno klizi sa osovine, nije pomoglo ni balansiranje propova, tako da sam dao osovine motora na nazubljivanje, sad je ok. Javi se kad dođeš iz Kolumbije, veselim se razmjeni iskustava, a možemo dogovorit i neki miting modelara jer ima nas ovdje u Đakovu svega nekoliko ali radi se punom parom, npr. kolega priređuje i dovršava extru od 2,5m raspon krila, 60ccm benzinac, pa jedva čekamo da i to poleti.
Gdje si kupovao nazu?
[Vrh] Go down
banga
Admin
Admin

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   25/5/2012, 15:45

uzeo sam na forumu flyfreak od davora nije mi se dalo cekati. sad planiram uzeti gps za nju. jedva cekam da slozim hexu f550 i poletim. Vidjet ces kad dodjem probat ces letiti ovo nemoras imati nikakvog iskustva to doslovno leti samo. ja kad sam presao s kk plocice nisam mogao vjerovati koliko su kontroleri napredovali. razmisljao sam uzeti i multiwii jer za 100 dolara mozes imati sve kao npr tomosilavzg s flyfreaka sto je slozio multiwii s gpsom. altitude i auto level su stvarno od velike pomoci.

koliko dugo mozes letiti s quadom
[Vrh] Go down
frankycro
Senior member
Senior member

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   25/5/2012, 16:35

Dužina leta na terenu i u praksi još nije definirana, probni let i poštimavanje je svuklo bateriju s 4.15V na 3.9V po čeliji, ali proračunski ispada full throtle na sva 4 motora 5min, ali to u praksi nikad nije potrebno, ako budem još dublje zagrizao sa te quadove a mislim da hoću, onda si svakako planiram kupiti još tih baterija, za moj quad su poprilično skupe. Evo i danas pada kiša i sve je mokro i blatnjavo pa ništa od testiranja. Za početak ću još malo ukosit krivulju throtla na području takeoff-a da mi bude lakše kontrolirat visinu. Kako da ga najbolje istrimam? Na probnom letu je vukao prema unazad ali neznam dali zbog vjetra ili ga treba trimat.
Budem ja i svog nakrcao s elektronikom ali ne žurim se pretjerano jer kao što sam rekao koliko se stigne i koliko financije dozvoljevaju. Very Happy
Jedva čekam da vidim još jedan quad na nebu, i zanima me još jedna stvar, znači f550 češ sastavit, koji je benefit od 6 motora, više snage samo ili više snage i stabilnost?
[Vrh] Go down
banga
Admin
Admin

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   25/5/2012, 17:56

ma f550 je kit samo treba sklopiti, a benefit je vise snage i mozda stabilniji.

sto se tice trimanja vidi dali ti je u cg pa pomjeri bateriju, ja sam svoj kk gotovo svaki let morao malo utrimati na stanici ali letio je stvarno super iznenadjujuce mirno s obzirom da nema nikakve senzore.

ovo je frejm koji sam mislio koristiti za hexaprojket a na kraju posto sam uzeo f550 ovo ce pricekati s nekim novim projektom mozda kk post imam viska ili ce u prodaju.

evo slike frejma s time da je naopako ovo je doljni dio gdje idu baterije a i krakovi su krivo okrenuti to je bilo sklopljeno samo za slikanje.
i
frejm je oko 400grama cvrts ko armirani beton

a ovo sam uzeo tu cu prebacit nazu s quada LINK
kasnije cu vjerovatno kupiti i napraviti upgrade s GPS modulom za nazu
[Vrh] Go down
frankycro
Senior member
Senior member

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   25/5/2012, 22:01

Koji bi kontroler preporučio između ova 2 i zašto?
DJI naza ili openpilot?
DJI naza bi s ebay-a + carina došao oko 1800kn
a openpilot izgleda da se prodaje jedan na flyfreaku za 750kn

Koji bi po tebi bio bolji, koliko vidim hvale i jednog i drugog?
[Vrh] Go down
banga
Admin
Admin

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   26/5/2012, 06:18

iskreno nemam iskustva s openpilot ja sam s nazom prezadovoljan i jos je izasao gps updejt koji cu svakako u buducnosti uzeti. ali malo sam bas gledao taj oglas a i citao o tome cini mi se ok. ako ima gps rth ph i ostale pizdarije koje su dobre dosle svakako se isplati uzeti jer je daleko jeftinije od naze. samo opet cudno mi je zasto on to tako prodaje jeftino ako je to toliko dobro. sto se tice naze kontorler je odlican i najvise od svega sto mi se posebno dojmilo je user friendly nema podesavanja pidova stimanja milion puta na kompu doslovno usetkaj i leti samo postavi jednom i to default sve i ima da leti predobro i mirno a tek kako leti ako se malo poigras. ja sad cekam gps updejt da izadje ima da ga narucim sigurno. dji i naza rules ja sam se preporodio kada sam presao s kk na nazu mislim da bi i malo djete moglo letit koliko je to mirno i stabilno. ako neznas sta i gdje samo pusti sve i naza ima da ga izravna i smiri.

ali opet 750kn naspram 1800 i puno vise ako mislis i gps kasnije je velika razlika. kao sto sam reko citao sam i cini mi se ok a i cijena je odlicna samo me buni zasto prodaje ako je to toliko dobro i plus prilicno jeftino?

iskreno neznam iza naze stojim jer sam probao je skuplja ali ako ti se neda gnjaviti oko pidva stimanja i mrdanja ona je mislim best buy.
[Vrh] Go down
frankycro
Senior member
Senior member

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   26/5/2012, 21:01

Ići ce naza, ali izgleda da ću se morat poigrat i s drugim stvarima, vele da mi je pitch na propelerima prevelik 12-8, da idem na manji 12-4 ili 12-5, te da sam ustvari napravio jednu veliku klackalicu od letjelice jer je razmak izmedju motora prevelik, ali naza mi svakako ne gine pa kad je vec uzimam mogu za probu stavit na trenutni setup pa da se vidi što moze odradit.

Ovo mi se ćini primamljivo, ili imaš neku bolju soluciju za nabavu?
.ebay.com/itm/DJI-NAZA-MULTI-ROTOR-STABILIZATION-CONTROLLER-DJI-NAZA-/130689409865?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item1e6db22349

Nije isključeno ni ovo:
.ebay.com/itm/COMBO-DJI-FLAME-WHEEL-F550-ARF-DJI-NAZA-MOTORS-ESC-PROPELLERS-/130699822435?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item1e6e510563

Tu se dobije kit s kontrolerom, pa sastavim cijelu novu letjelicu, a kontroler isprobam i na ovoj pa odlučim što ću. Čak i nije tako skupo, trebao sam odmah ići na tu varijantu, već i više od toga potrošeno na ovu letjelicu. Htijeli smo sami sklepat, modelarski duh je bio jači od realnih okolnosti ;-)
[Vrh] Go down
banga
Admin
Admin

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   27/5/2012, 08:11

ista prica kod mene modelarski duh je bio jaci potrosio sam love mogao sam imati 2 MK octo ali eto jace je od mene. NAZA je predobra svidja mi se sto je user friendly nema zezanja puno spoji ustimaj stanicu i leti. ja sam uzeo taj set f550 posto sam odustao od projekta hexa jer me elektronika isve izadje skoro ko gotova hexa tako da sam narucio dji f550 te cu nazu staviti na njega a vjerovatnije i kasnije gps upgrade. cim se vratim i slozim eto mene u djakovo da vidis kako to leti stvarno ja sam se preporodio kada sam stavio nazu na quadcopter iako nije vise u onom stanju kojem je bio pa ima vibracija ali opet mirno leti da je to predoro ako usporedim s KK. Jer prezivio je frame tj quad puno padova davao sam svima da probaju misle da je lako kad vide mene iako to nije kao sto izgleda. nazalost nisam snimio ni jedan vidio s nazom posto sam morao na sluzbeni put ali imas neki moji par videa jer dosta sam obrisao na youtubu upisi u youtube bangalula. imam nesta i na facebooku pa ako imas face mozes me dodati Igor Banga Lulić

pozz iz kolumbije i vidimo se uskoro na livadi. Sretno s projektom. Vidim da ispitujes za stanicu ja imam Auroru 9 stanica je predobra i vise nego sto mi treba ali cujem da turingy koja je 4 puta jeftinija isto sve odradjuje i ima odlicne mogucnosti. Ja sam se lomio kada sam uzimao na kraju se odlucio na brand iako je opcija bila turingy 9x stanica ali eto sklepo neke pare pa ipak uzeo hitec auroru 9.

Iako mislim da neces fulat ako uzemes turingy a ovo ulozis u baterije kontroler i fpv opremu
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo   

[Vrh] Go down

Project: Quadcopter X-Fly MK Đakovo
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.